Türkiye’nin Başkenti Olan Ankara Nasıl Bir Şehirdir?

Ankara

Ülkemizin başkenti olan Ankara, eski dönmelerden beri Türkiye’ye başkentlik yapmış ölümsüz bir şehirdir. Başkentliğin yanı sıra Türkiye’nin en büyük ve kalabalık (en kalabalık şehirler arasında ikinci sırada) şehirlerinden biridir. Coğrafi konum olarak Türkiye’nin merkezinde olan Ankara, İç Anadolu Bölgesinde sayılmaktadır. Yüz ölçümü olarak da baya büyük olan Ankara bir çok şehir ile çerçevelenmiş  mükemmel bir şehirdir.  Başkent olmasına rağmen Ankara hakkında çoğu kişi sınırlı sayıda bilgi sahibidir. Kimileri Ankara hakkında sadece başkent olduğunu bilmekte kimileri de Ankara’da denizin olmadığını bilmektedir. Ancak Ankara hakkında çoğu kişi bilgi azlığı yaşamaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için başkenti  detaylı şekilde anlatarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. ..

Ankara’nın Sahip Olduğu Coğrafya
Ankara Kırıkkale, Konya, Kırşehir, Eskişehir, Bolu ve Aksaray’a komşudur. 1355 kilometre uzunluğu bulunana Ankara, Sakarya Nehri’inden su sıkıntısını gidermektedir. Başkentin güneyinde ülkemizin en büyük gölü arasında bulunan Tuz Gölü yer almaktadır. Dünyanın en tuzlu ikinci gölü sayılan Yuz Gölü Ankara’ya yakın bir mesafede olduğu için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra Tuz Gölü’nün bulunduğu yer kapalı bir havza özelliğine sahiptir ve bu kapalı havza Türkiye’nin en büyük kapalı havza olma özelliğini korumaktadır.
Ova olarak tarıma elverişli toprakların bulunması Ankara’da tarım yapılmasına yardımcı olmaktadır. Tarım dışında boş kalan arazilerin bir kısmı ormanlık alan iken kalan diğer kısmı ise çayır, fundalık ve meralar oluşturmaktadır. Başkentin en yüksek noktası Elmadağı (2015 m.) en geniş ovası ise Polatlı Ovası (yüz ölçümü 3789 km²)’dır. Başkentin en büyük barajı Sarıyar Barajı (83.8 km²)’dır. Ankara hakkında bilmemiz gereken bir diğer önemli coğrafi özellik ise başkentte 136 sulama göleti, 14 doğal göl ve 11 baraj bulunuyor.

Ankara’nın Ekonomisi Neye Bağlıdır?
Ankara ekonomisi genel itibariyle (dörtte üçü ) hizmet sektörüne bağlıdır. Bunlardan biriside sağlık sektörüdür. Örnek verecek olursak Ankara saç mezoterapisi hizmetinde önemli doktorları vardır ve hastalarına adeta şifa olurlar. Hizmet sektörü Ankara’ya en büyük hasılatı kazandıran çok paralı bir sektördür. Hizmet sektörünün bu kadar çok gelir kazandırmasında ki en önemli neden göç nedeniyle başka yerlerden gelen nüfusun oluşturabileceği büyük sanayilerinin bulunmamasıdır.

 Ekonomiye katkı Sağlayan Sanayi
Başkentin sanayisi orta boy ve küçük işletmelerden oluşmaktadır. Sanayilerin genelinde metal şeyler ve makine üzerinedir. Metal ve makineden sonra ise gıda-tekstil sanayisi kendisini geliştirmiştir. Üretim sanayisinin bulunması da Ankara ekonomisini yükselmektedir. Üretim sanayisinde en çok üretilen ürünler arasında makarna,  şeker, süt,  un ve içki üretilmektedir.
ASO denilen Ankara Sanayi Odası’na 3500 şirket kayıtlı bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük 500 şirketlerinden 47-48’i Ankara’da bulunana ve başkentin adını taşıyan ASO’ya kayıtlı olduğu için geçtiğimiz yıllarda Ankara, İstanbul’dan sonra gelen en büyük sanayi merkezi sayılmaktadır.

 Ankara’nın En Meşhur Yerleri
Ankara’da birçok gezilecek yerinin olması başkenti ölümsüz şehirlerden yapmaktadır. Deniz olmazsa da oldukça fazla turist çeken Ankara hakkında unutmamız gereken en önemli şey şüphesiz ki Anıtkabir’in varlığıdır. Büyük Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir birçok turisti kendisine çekebilmektedir. Saygıyla ve sevgiyle gidilen Anıtkabir dışında Ankara’da gezilecek birçok yer vardır. Bunları sıralamak gerekirse en popülerden az ilgi çeken yerlere göre sıralayalım. Anıtkabir, Ata kule, müzeler (etnografya Müzesi, Atatürk müzesi gibi), Hamamlar, unutulmaz tarihi camiler (Hacı Beştaşı Veli Cami gibi), gezmek-eğlenmek için tercih edilen parklar (Alice harikalar diyarı, kuğulu park gibi), Ankara Kalesi, Antik kent sayılan eski dönemden kalma mütevazi yerler  ve buluşma yerleri olarak kabul edilen büyük kalabalık caddeler (Karanfil sokak, 7. cadde, tunalı gibi)…