Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bir kişi günde ortalama 50 ila 100 tel arasında saç kaybı yaşar. Bu saç dökülmesi miktarı genelde kafa derisinin saçlı görünümünde bir incelmeye veya açılmaya yol açmaz. Çünkü dökülen saçlarla birlikte yeni saçlar da gelişmektedir. Saç dökülmesi bu saç dökülme ve büyüme döngüsü hasara uğradığı zaman ortaya çıkar. Burada saç köklerinin zarar görmesi veya ortadan kalkması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Her ne kadar saç dökülmesine yol açan gerçek neden tümüyle anlaşılamasa da, genelde aşağıdaki maddelerden bir veya bir kaçı ile ilişkilendirilmektedir.

 • Kalıtımsal Saç Dökülmesi
 • Hormonal Değişiklikler
 • Tıbbi Durum
 • Kullanılan İlaçlar

Kalıtımsal Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sorununa en yaygın şekilde yol açan durum kalıtımsal özelliklerdir. Buna bölgesel olarak erkeklerde veya kadınlarda kelleşme sorunu da denilmektedir. Genelde kademe kademe ve tahmin edilemez şekilde gerçekleşen bu dökülme – kişilerin kafa derilerinin belirli bölgelerinde seyrelmeye ve bir süre sonra bölgenin tamamen saçsız kalmasına yol açar. Böylesi saç dökülmesi sorunlarında bazı ilaçlarla tedavi uygulanabildiği gibi, saç ektirme yöntemleri de soruna çare olarak kişilere önerilmektedir.

Hormon Değişiklikleri ve Tıbbi Sorunlar

 

 • Hormon Değişimleri.  Bu türden ani değişimler geçici olarak saç dökülmesine yol açabilmektedirler. Hamilelik, doğum yapma, menapoz süreci gibi değişimler ve ayrıca triod (tiroid hormon seviyelerini etkiliyor)kaynaklı sorunlar da saç dökülmelerine yol açabilmektedir.
 • Düzensiz Saç Kaybı. Bu türden saç kayıpları genelde bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığı zaman oluşmaktadır – kafa derisinde ani bölgesel saç kayıplarına yol açar.
 • Kafa Derisi Enfeksiyonları – Mantar türü enfeksiyon hastalıkları, saçları ve kafa derisini istila edebilmektedir. Enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından saçlar sağlıklı şekilde eski hallerine dönecektir.
 • Saç Yolma Hastalığı – Bu türden bir hastalık kişilerde saçları kafa derisinden yolma gibi bir hisse yol açmaktadır. Kişiler bu nedenle de saç kaybı yaşayabilirler.

 

Saç Kaybına Yol Açan Diğer Etmenler

Saç kaybı yukarıdakilerle birlikte farklı şekillerde de gerçekleşebilmektedir:

 

 • Kafa bölgesinde gerçekleşen ışın tedavisi: Bu türden bir tedavi sonrasında saç eskisi gibi gelişimine devam etmeyebiliyor.
 • Ani bir şok durumu. Günümüzde pek çok insan fiziksel veya duygusal bir şok sonrasında birkaç aylık sürelerle saçlarında incelmelere veya saç kayıplarına maruz kalabiliyorlar. Böylesi saç kayıplarının geçici olduğunu söylemek mümkündür. Bu türden olaylara örnek olarak ani kilo kayıpları, yüksek ateş, ameliyat, ailede bir yakının kaybedilmesi gösterilebilir.
 • Belirli tür saç tipleri ve tedaviler. Aşırıya kaçan saç veya saçınızın çok sıkı olmasına yol açan saç tipleri de saç dökülmesi sorununa yol açabilmektedir. Saçı sıkan türden saç tiplerine örgü saç veya diğer örgü tipleri gösterilebilir. Sıcak yağlı saç tedavileri de saç köklerinde yanmaya yol açmaları nedeniyle saç dökülmesi sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Bazı saç dökülmesi sorunları geçici sorunlardır. Bu nedenle bu türden saç dökülmelerinde duygusal veya geçici durumun giderilmesi saç dökülmesini de durduracaktır. Bununla birlikte erkeklerde ve kadınlarda gerçekleşen ve kalıtsal olan bölgesel kellik sorunlarında kullanılabilecek ilaçlar bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuza başvurarak bir çözüm arayışına girebilirsiniz. Bununla birlikte saç dökülmesine karşı kullanılan pek çok şampuan da bulunmaktadır. Yine doktor tavsiyesiyle şampuanınızı belirlemeniz ve bölgesel saç dökülmelerine engel olmanız da söz konusudur. Günümüzde çok sayıda bitkisel şampuan çözümü ve bilimsel ilaç çözümünün saç dökülmesi sorunlarında kullanıldığını söylemek mümkündür. Saç mezoterapisi veya saç ekimi yöntemleri de saç dökülmesi sorunlarına karşı başvurulan yöntemler olarak karşımıza çıkıyorlar.