Saç Dökülmesi Doğal Yollarla Nasıl Önlenir? 

Saç dökülmesine yol açan çok sayıda etmen vardır. Diyet uygulamak, mineral eksikliği, kullanılan ilaçlar, stres veya hastalıklar, hava kirliliği ve kalıtsal özellikler saç dökülmesine yol açtığı bilinen en temek etkenler arasında yer alır. İnsan popülasyonunun en az üçte biri dönme dönem saç dökülmesi sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu yüzdenin hatrı sayılır bir bölümünü de kadınlar oluşturmaktadır. Özellikle kalıtsal olarak ortaya çıkan veya bir anda gelişen saç kayıplarını engellemek pek kolay değildir. Bununla birlikte kişilerin saçlarının bakımlarını düzenli şekilde yapmalarının ve saçlarına kendi elleriyle zarar vermemelerinin saç dökülmesinin önüne geçmede büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

 

  • Saçlarınıza Zarar Vermeyin 

 

Saçlara zamanla zarar veren faktörlerden birisi saç kurutma makineleridir. Aşırı ısı saçlardaki protein miktarını azaltır. Bu da saçların güçlülüğünü yitirmesine yol açar. Bu nedenle saç kurutma makinesi türü saçlara ısı uygulayan makinelerin kullanımını azaltmakta fayda vardır.

Saç dökülmesini engellemede saçlara zarar vermeme açısından dikkat edilebilecek bir diğer konu ise perma kullanımıdır. Perma kullanımı sırasında kimyasal düzleştiricler veya saçlara kıvrım veren kimyasallar kullanılmaktadır. Her ikisi de saçlara zarar veren bileşiklerdir.

Saçlarda mümkün olduğu kadar az kimyasal maddenin tercih edilmesi saçlara zarar gelmesini engellemektedir. Bu nedenle şekil verme veya bakım amaçlı saçlara doğal olmayan maddelerin uygulanması saç dökülmesine yol açar.

Örgü yapmak da saçlara zarar vermektedir. Bu türden saçları zorlayıcı uygulamalar saçları güçsüzleştirerek dökülmelerine yol açabilir.

 

  • Saçlarınızın Düzenli Bakımını Yapın 

 

Saçlarınızı yumuşak şampuanlarla düzenli yıkayarak saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. Saç dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden birisi doğru şampuanın seçilmesi ve düzenli olarak uygulanmasıdır. Şampuanınız hem saç köklerini hem de saç tellerini temiz tutarak saç dökülmesine engel olurlar. Bununla birlikte saçları her gün yıkamamak da gerekmektedir. Şampuanlar saçlarda gerekli olan doğal yağları da aldıkları için, iki günde bir saçların yıkanması daha iyi sonuç vermektedir. Saç mezoterapisi de bakım yöntemlerinden biridir.

Saç tipinize uygun şampuanın seçilmesi saç dökülmesine engel olmak için atılacak en temel adımdır. Bu nedenle saç tipine uygun şampuanın seçilmesi için bir miktar araştırma yapmakta ve saçlarınızın için en iyisini deneyerek bulmakta fayda vardır.

Yumuşak bir şampuan bulabilmek için, şampuanın içeriğine bakabilirsiniz. Yumuşak bir şampuan kafa derinizin sağlıklı durumunu korumasını sağlayacaktır. Şampuan içerisinde sülfat, parafen veya sülfonat gibi maddelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Sudan sonra Isethionate veya Glukosidin şampuan içerisinde olmasını istediğimiz maddeler arasında yer aldıklarını söyleyebiliriz.

Tarak seçimi de saç dökülmesi sorunlarına karşı önemli bir seçimdir. Daha yumuşak saçlarınıza zarar vermeyecek tarak ve fırçaları seçmeniz saçlarınızın yıpranmasını uzun vadede engelleyecektir.

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

Saçların sağlıklı olması kişinin sağlıklı olması ile doğrudan alakalı olduğu için düzenli ve sağlıklı beslenmek saç dökülmesini engelleyebilecek etmenlerdendir. Düzenli ve sağlıklı beslenmeniz halinde vücudunuz gerekli vitaminleri ve mineralleri alacaktır bu sayede kafa deriniz de sağlıklı kalacaktır. Günlük öğünlerinize meyveleri ve sebzeleri dahil etmeniz hem sizin hem de saçınızın sağlıklı kalmasında büyük öneme sahiptir.

Vücudun yeterli miktarda demir alması da saçların dökülmesine engel olacaktır. Demir eksikliği kansızlık sorununa yol açmaktadır. Demir eksikliği olan kişilere yapılan demir takviyesinin ardından kişilerin saç dökülmelerinin azaldığı bilinmektedir.

  • Kırmızı et, tavuk ve balık önemli demir kaynaklarıdır
  • Brokkoli, ıspanak gibi sebzeler de demir açısından zengindirler

Protein ve yeterli miktarda C vitamini tüketilmesi de saç dökülmesini önleyen besinler ve vitaminler arasında yer almaktadır.